• Kesinlikle sıcaklıktan daha önemli bir ölçüm parametresi yoktur. Bununla her gün karşılaşıyoruz ve çoğu insanın belirli durumlarda tam olarak doğru sıcaklığın ne olduğu konusunda bireysel tercihleri var. İşte en büyük problem de burada yatıyor: İnsanlar sadece sıcaklığı hissediyorlar.

• Ancak, objektif ve karşılaştırılabilir sonuçlar için sıcaklık ölçüm cihazları kullanılmalıdır. Spesifik uygulamaya bağlı olarak, Testo’da bu amaç için farklı termometreler, sıcaklık ölçerler veya dijital termometreler bulacaksınız.

Uygulamada sıcaklık ölçüm cihazları

Sıcaklık ölçüm cihazları ve dijital termometrelerin uygulama alanları çok yönlüdür. En önemlileri:

• Gıdalarda örnekleme kontroller

• Gıda nakliyelerinde sıcaklık izleme

• Şöminelerde / baca gazı borularında baca gazlarının iç akışında sıcaklık ölçümü

• Farklı hava sıcaklıklarının ölçümü

• Kaynak işlerinde ön ısıtma sıcaklığının kontrolü için yüzey ölçümü

• Dağlama süreçlerinde sıcaklığın muhafazası için kimyasal çözeltiler içinde daldırmalı ölçüm

• Makine mühendisliğinde yatak ve dişlilerdeki sıcaklığın yüzey ölçümü

Akıllı telefon tarafından çalıştırılan termometreler

Akıllı telefonunuz için kompakt ölçüm cihazları

Önemli tüm ölçüm görevleri için çok yönlü cihazımız. Akıllı Problar ailesinin üyeleri sadece sıcaklık ölçüm cihazları değildir. Basınç ve akış ölçüm cihazları da komple olarak testo Akıllı Problar  App ile kullanılabilen bu inovasyonlara dahildir. 

testo Akıllı Problar havalandırma seti ile havanın sıcaklık, hız ve nemini ölçer ve hacimsel debileri hesaplarsınız. İklimlendirme ve havalandırma sistemleri için ideal.

Sıcaklık ölçümü ve sıcaklık izleme için öneriler ve ipuçları

Bir sıcaklık ölçüm cihazı aslında ilk adımı atmış olur. Ancak sıcaklıklar ı gerçekten etkili ve hassas ölçmek için birkaç hususa dikkat etmelisiniz.

 

Sıvılarda sıcaklık ölçümü

Sıcaklık ölçüm cihazınızda probun daldırma derinliğini prob çapının 10 ila 15 katı kadar seçin. Bu, ölçüm hatalarını azaltır. Ek olarak sıvıyı ölçüm sırasında hareket halinde tutmanız da ölçüm sonuçlarının doğruluğuna katkı sağlar.

 

Yüzey ölçümü

Bunun için prob kafası yüzeye yerleştirilir. Burada hem prob kafası oturma yüzeyinin hem de ölçüm nesnesinin engebesiz olmasına dikkat edilmelidir, aksi halde ölçüm hatalı olabilir.

 

Dijital termometre ile hava ölçümü

Hareketli havanın bir sıcaklık ölçüm cihazı ile ölçümünde ölçüm probunun ölçülecek ortama tutulması yeterlidir. Özel yapı şekli sayesinde hava probu çok kısa bir tepki süresine sahiptir. Ölçüm sırasında probu havada 2 – 3 m/s hareket ettirerek ölçüm sonucunu optimize edebilirsiniz.