Voltaj test cihazı: Uzmanlar için ölçüm & test

Bir voltaj test cihazı, parçalara enerji verilip verilmediğini belirlerken size güvenilir destek sağlar. Yalnızca Testo, çok yönlü ekranlı voltaj test cihazlarına sahiptir. Eşsiz ışık teknolojisi sayesinde, okumalar her konumdan net bir şekilde görülebilir. Bu, voltajı daha güvenilir bir şekilde ölçebileceğiniz anlamına gelir.

testo 750 voltaj test cihazlarının avantajları

 • DIN-EN 61243-3:2010 voltaj test cihazı standardına göre sertifikalandırılmıştır
 • Test sırasında güvenli bir tutuş için kaymaz halka
 • CAT III’e göre güvenlik özellikleri

Güvenli kontrol için temassız voltaj test cihazı

Bazı akım test cihazları, 1000 V’a kadar olan düşük voltaj aralığı için, diğerleri ise yüksek voltaj için tasarlanmıştır. Modern voltaj test cihazları da temassız bir şekilde çalıştığından, sadece kapatılmış ekipmanı test etmek için değil, aynı zamanda çalışma sırasında kontrol etmek için de uygundurlar. Bu, ilgili devreleri ve sistemleri devre dışı bırakmadan test etmenin mümkün olduğu anlamına gelir. Bu klasik uygulamalara ek olarak, test cihazları aşağıdaki görevler için de kullanılmaktadır:

 • süreklilik testi,
 • dönen manyetik alanların belirlenmesi,
 • RC tetikleme işlevi aracılığıyla artık akım devre kesicilerinin testleri.

Temassız voltaj test cihazı – hassas fonksiyon, geliştirilmiş operasyonel güvenilirlik

Temassız voltaj test cihazı kısa bir süre içinde voltajın varlığını veya yokluğunu belirlemek için uygundur. Test cihazı, yüksek frekanslı parazit sinyallerini filtreleyen ve bu nedenle özellikle güvenilir bir voltaj göstergesi sağlayan hassas bir prob ile donatılmıştır. Voltaj algılanırsa, cihaz görsel ve/veya akustik olan net bir uyarı sinyali verir. Bu test aletleri genellikle entegre bir ışığa sahiptir. Bu, gerekirse yetersiz aydınlatılmış bir ortamda çalışabilecekleri anlamına gelir. Zor alanlarda hassas değerler sunabilmek için multimetreler hem su geçirmez hem de toz geçirmezdir ve sıklıkla IP sınıf 67 ile uyumludur. Cihazlar genellikle hassasiyet açısından iki aşamalı ayara izin verir, örneğin:

 • faz tespiti için 1. aşama,
 • voltaj göstergesi için 2. aşama.
   

Elektrik alan kuvveti, temassız faz test cihazı ve ilgili sensör aracılığıyla doğrudan iletken üzerinde algılanır. Belirli bir voltaj değeri aşıldığında da bir uyarı sinyali vardır. Cihaza entegre edilmiş bir mikro denetleyici, ölçüm verilerinin ilgili analizinden sorumludur.

Aralık ön seçimi ile veya olmadan voltajın test edilmesi

Temassız voltaj test cihazı, tehlikeli voltajları zamanında tespit etmek ve arızaları önlemek için kullanışlı bir araçtır. Cihazı açmış olmanız, aralığı önceden seçmiş olmanız veya pilin boş olup olmamasından bağımsız olarak, ölçüm cihazı kullanıcıyı olası herhangi bir tehlikeye karşı uyarmalıdır. Kullanıcı için bu, elektrik çarpmalarına karşı güvenilir koruma ve dolayısıyla önemli ölçüde daha iyi güvenlik anlamına gelir. Herhangi bir riske maruz kalmamanız için bu ölçüm cihazlarının kullanımı kolay olmalıdır. Testo’nun akım / gerilim test cihazı ve dijital voltaj test cihazları gibi cihazlar, doğru kullanıldıklarında herhangi bir elektrik çarpması ihtimali olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Cihazlar yüksek bir standardı karşılar ve aşağıdakiler gibi pratik işlevlere sahiptir:

 • yüksek sınıf fiber optik,
 • kolayca görülebilen LED ekran,
 • hassas voltaj göstergesi.

Dijital voltaj dedektörü – parazit sinyallerinin ve aşırı yüklerin tespiti için

Bir voltaj test cihazı dijital ve temassız bir şekilde çalışıyorsa, birkaç amaç için uygundur. Test cihazları öncelikle belirli bir elektrik devresinde veya sisteminde belirli bir voltajın bulunup bulunmadığını belirlemelidir. Bu nedenle bir voltaj test cihazının kullanılması, teknik cihazların kendi ortamlarında gerçekten çalışıp çalışmadığını veya bir arıza kaynağı olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Bu, örneğin ekipmanı devreye aldığınızda veya bir güç kablosuna yaklaştığınızda, ileride yapılacak işler için güvenliği artırır.

Voltaj test cihazları, kompakt formatları ve hafiflikleri ile karakterize edilir. Tasarımlarına bağlı olarak, Testo’nun voltaj test cihazları maksimum 230 g ağırlığındadır ve sezgisel çalıştırma kontrolleri sayesinde yüksek puanlar alır. Yüksek frekanslı parazit sinyalleri anında filtrelenir ve ayrıca iki hassasiyet seviyesi arasında seçim yapabilirsiniz. Aşağıdaki veriler Testo voltaj test cihazları için standarttır:

 • 500 kΩ’dan düşük süreklilik testi,
 • 100 ila 690 V arasında dönen manyetik alan testi,
 • 1000 V’a kadar voltaj aralığı,
 • IP 67 (su ve toz geçirmez),
 • faz algılama veya voltaj ölçümü için ayar seçenekleri,
 • görsel ve akustik sinyal. 

Güvenliğiniz için Testo test cihazları

Testo’nun voltaj dedektörü ile çeşitli alanlarda güvenliği artıran yenilikçi bir voltmetre elde edersiniz. Net, çok yönlü ekran, sunulan verileri farklı konumlardan okumakta sorun yaşamayacağınız anlamına gelir. Ek olarak, halihazırda belirlenmiş olan okuma ikinci bir LC ekranında gösterilir. Ayrıca, kullanım açısından, kullanışlı test cihazının ergonomisini optimize eden kaymaz halkadan yararlanırsınız.

Voltaj test cihazının dijital ekranı voltajın ne kadar yüksek olduğunu gösterdiğinde, dahili torç çok faydalı olabilir. Ayrıca, ölçüm teknolojisini dış etkilerden güvenilir bir şekilde koruyan sağlam gövdeden yararlanırsınız. Diğer önemli ürün detayları, DIN EN 61243-3:2010 yönergelerini karşılayan doğruluktur.

Ölçüm fonksiyonları, Testo cihazlarını çeşitli uygulamalar için uygun hale getirir:

 • süreklilik testi,
 • dönen manyetik alan testi ve
 • tek kutuplu faz testi.