Multimetre sadece akım testi konusunda sizi desteklemiyor

Bir multimetre satın aldığınızda, yüksek performanslı, çok fonksiyonlu bir ölçüm cihazı sahibi olursunuz. Bu cihaz, bir voltaj ve akım ölçüm cihazı olarak kullanım için uygundur. Bir kural olarak, doğrudan alternatif parametre ölçümüne geçirilebilir ve ayrıca bir direnç ölçüm cihazı olarak da kullanabilirsiniz. Ek fonksiyonlar da mümkündür. Ölçüm parametreleri otomatik olarak algılanır ve soketlerin atanmasıyla seçilir. Fonksiyon tuşlarının kullanımı kolaydır ve okumalar ekranda açıkça gösterilir.

Voltaj veya diğer ölçüm değerlerini ölçmek için multimetrenin kullanımı geniş uygulama alanları nedeniyle elektronik sektöründe çok önemlidir.

Dijital multimetre testo 760’ın avantajları

 • Soket ataması ile otomatik algılama ve ölçüm parametrelerinin seçimi
 • Fonksiyon tuşları ve geniş aydınlatmalı ekran ile kolay kullanım
 • Gerçek etkin değer ölçümü – TRMS

Yenilikçi dijital multimetre ile hassas ölçümler gerçekleştirin

Akımı ölçmek için veya voltajı ve direnci test etmek için multimetreyi kullanabilirsiniz. Testo cihazlarının yenilikçilik seviyesi, yüksek güvenilirlik ve doğruluk standardı sayesinde etkileyicidir. Önce soketleri ve ardından gerekli ölçüm işlevini seçmenize gerek yoktur. Cihaz bunun yerine, soket ataması aracılığıyla ilgili ölçüm parametresini zaten tespit eder. Beraberinde her zaman bir risk taşıyan olası yanlış ayarlar bu nedenle devre dışı kalır.

Multimetrenin çalışması sade bir yapıya sahiptir ve bu da cihazların en son teknolojiye sahip olduğunu gösterir. Yaygın olarak kullanılan döner düğme yerine, bu kullanışlı ölçüm cihazında, tek elle rahatça kullanılabilen fonksiyon tuşları bulunur. Büyük, aydınlatmalı ekran, ölçüm verilerini okumanızı kolaylaştırır.

Hangi modele karar verdiğinize bağlı olarak, voltaj aralığı 1.000 volta kadar, frekans aralığı 30 MHz’e kadar ve kapasitans 60.000 µF’ye kadar çıkmaktadır. Bu değerler, endüstriyel sektörde kullanılmak üzere onaylanmış testo 760-3 cihazı için geçerlidir. Burada, entegre alçak-geçirgen filtreli multimetre, örnek olarak, büyük elektrik sistemlerinde ölçümler için kullanılır.

Profesyonel multimetrelerin kullanımında elektriksel parametreler, sıcaklıkları da ölçme özelliği ile desteklenir. Ayrı olarak satın alabileceğiniz bir termokupıl adaptör ve sıcaklık probu takarak bu ölçümü gerçekleştirebilirsiniz.

Testo dijital multimetrelerin avantajları şunlardır:

 • otomatik algılama sayesinde yüksek çalışma güvenilirliği,
 • yanlış ayarların devre dışı bırakılması,
 • çok sayıda elektriksel ölçüm fonksiyonu için uygunluk,
 • geniş, aydınlatmalı ekran.

Dijital multimetrenin ölçüm görevleri

Kullanışlı çok yönlü bir cihaz olarak, Testo dijital multimetre tüm elektriksel ölçüm görevlerinde sizi destekler. Ölçüm parametrelerini otomatik olarak algılar ve uygulama alanından bağımsız olarak size doğru verileri gelişmiş güvenilirlikle sağlar. Sinyalin dalga şeklinden bağımsız gerçek ölçümün (TRMS) belirlenmesi, kullanıcıların elektronik alandaki mevcut durumun her zaman farkında olmaları anlamına gelir.

Ölçüm yapmaya başlamadan önce, kullanıcılar cihaz hakkında bilgi edinmeli ve ölçüm kablolarını ve soketlerini kontrol etmelidir. Multimetreyi kullanıcı dostu, aydınlatmalı tuşlarla diğer elinizi kullanmanıza gerek kalmadan, çok kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Burada 340 gramlık düşük ağırlık da önemli bir avantajdır.

Testo multimetreler ile entegre teknoloji ve çalışma güvenilirliği birbirine mükemmel uyum sağlar: 

 • sayısız cihaz işlevi,
 • geniş ölçüm aralığı,
 • yüksek doğruluk seviyesi,
 • güvenlik sertifikaları – TÜV; CSA; CE.

Voltaj ölçümü – diğer ölçüm görevleri için multimetre kullanımı

Temel elektriksel parametrelerin ölçümü, çok işlevli cihazla çocuk oyuncağı haline gelir. Ancak, elektriksel ölçüm görevleri ile ilgili gerekliliklere bağlı olarak, cihazın çalışması biraz daha karmaşık olabilir. Kapsamlı ölçüm aralığı, mevcut gücün μA aralığına kadar test edilmesini sağlar. Ölçüm değerinden bağımsız olarak, cihaz son derece hassas sonuçlar verir. Bu arada, çok işlevli cihaz şu şekillerde kullanıma uygundur: 

 • akım ve voltaj test cihazı
 • direnç ölçüm cihazı,
 • kapasitans ve frekans ölçüm cihazı,
 • sıcaklık ölçüm cihazı (bunun için bir adaptörün kullanılması gerekir).

Multimetre ile akım nasıl ölçülür?

Akım kuvveti amper cinsinden ölçülür ve belirli bir zaman diliminde tanımlanmış alandan ne kadar elektrik yükünün aktığını gösterir. Ölçüm için pens ampermetre gibi cihazlar kullanılır veya multimetre doğrudan ve alternatif akımı ölçmek için kullanılır.

Multimetre ile akım ölçtüğünüzde nasıl ilerleneceğine dair bilgiler: 

 • ölçüm aralığı ayarlanır (değerler bilinmiyorsa yüksek ölçüm aralığında başlar),
 • elektrik devresi etkinleştirilir ve açılır,
 • ölçüm kabloları uygulanır ve elektrik devresi yeniden kapatılır,
 • Amper değeri ölçülür ve multimetre ekranında gösterilir.