UV datalogger – çeşitli uygulama alanlarına yönelik cihazlar

Bir UV datalogger belirli alanlarda ışığa maruz kalma oranını kaydedebilir, böylece kolay kontrol olanağı sağlar. Işıktan olumlu veya olumsuz olarak etkilenebilecek geniş bir ürün ve mal çeşitliliği vardır. UV datalogger tanımlanan limit değerlerinin aşıldığını tespit eder. Bu limit değerlerini siz belirlersiniz. Cihazı ayarlayabilirsiniz. Işığın sürekli olarak kontrol edilmesi bu alandaki değişikliklerin hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Bu, ürünleri korumak için gereken şekilde müdahale etmenizi sağlar. Pek çok UV datalogger örneğin nem veya sıcaklık gibi başka verileri de ölçebilir.

UV radyasyonuna yönelik bir veri kayıt cihazı satın almak için ipuçları:

  • Entegre sensörleri dikkate alın
  • Etkili veri depolama özelliği arayın
  • Kablosuz cihazlar ölçüm verilerini hızlı bir şekilde iletebilir

UV radyasyonunun kaydedilmesi – bu ne zaman anlamlıdır?

Bir UV dataloggera ihtiyacınız olup olmadığı sorusu radyasyona karşı neyi korumak istediğinize veya ışığın ürünlerinizin üzerinde ne tür bir etkisi olabileceğine bağlıdır. Özellikle sergiler, özel fuarlar veya arşivlenmiş materyaller söz konusu olduğunda ışık verisi kayıt cihazları sıklıkla kullanılır. Örneğin bir vitrinde sergi yapıyorsanız, vitrinin içindeki ortam koşullarını izlemeniz zorunlu hale gelebilir. Bu durumda, UV dataloggerı sıcaklık ve neme yönelik bir veri kayıt cihazı ile birleştirmek mantıklı olabilir. Örneğin kağıt ışık ve neme karşı belirli bir yaşa eriştiğinde UV radyasyonuna karşı hassas bir tepki gösterir. Bu yüzden vitrin içindeki değişiklikler kağıdın zarar görmesine neden olabilir.

Bu aynı zamanda başka türden sergiler için de geçerlidir. Resimler, heykeller ve oymalar uygun ortam koşullarının sürdürülmesine bağımlıdır. Bu koşulları oluştursanız bile, değişikliklere neden olan etkiler olabilir. Işık veri kayıt cihazı bu değişiklikleri gösterir ve değişiklikler tanımlı aralıkları aştığında bir alarm verebilir.

Bu yüzden UV dataloggerlar özellikle müzelerde sıklıkla kullanılır. Ancak, ürün kalitesini garanti etmek için üretim, depolama ve lojistik alanlarında da ışık, sıcaklık ve nem kombinasyonunun izlenmesi gerekebilir. Bu durumda diğer cihazlarla birlikte bir lüks ölçüm cihazı mantıklı bir seçim olabilir. Ortam sıcaklıklarının izlenmesi için ek cihazlar:

  • Şok dataloggerı
  • CO2 dataloggerı
  • CO dataloggerı
  • UV dataloggerı
  • sıcaklık dataloggerı
  • sıcaklık / nem dataloggerı
  • basınç dataloggerı