CO₂ dataloggerlar – gaz konsantrasyonları için ölçüm cihazları

Odaların veya alanların içindeki CO₂ konsantrasyonları, insan sağlığının yanı sıra depolanmış ürün ve mallarda da etkili olabilir. Değerler yanlış yönde hareket ederse, hızlı bir şekilde yanıt verebilmek için, ayrıntılı ölçümlerin kullanabilir olması daha önemlidir. CO₂ için veri kaydedicinin kullanılması, CO₂ kaydının gerçekleştirilmesini sağlar. Gaz konsantrasyonlarını ölçen veri kaydedicilerin tasarımı, verilerin görüntülenmesini ve analiz edilmesini sağlar.

Bir CO₂ datalogger’a ihtiyacınız varsa ve cihazlar arasında seçim yapmanız gerektiğinde, burada önemli rol oynayan bazı faktörler vardır:

 • değerlerin detaylı gösterimi 
 • elektrik kesintilerinde bile veri koruması
 • gaz, sıcaklık ve nem ölçümünün bir arada yapılması
 • hassas ölçüm cihazları
 • kolay kullanım

CO₂ kaydı – ölçüm değerlerinin ayrıntılı görüntülenmesinden yararlanın

Binalardaki CO₂ konsantrasyonu farklı seviyelere sahip olabilir. Bu noktada çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Konsantrasyonun iç mekan hava kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Özellikle birçok insanın aktif olduğu odalarda havalandırma sisteminin optimizasyonu gereklidir. Kötü kokuların gelmesi, CO₂ konsantrasyonunun çok yüksek olduğunun bir göstergesidir. Bu durum baş ağrısı ve başka rahatsızlıklara neden olabilir. Bir CO₂ datalogger, konsantrasyon seviyesine genel bakışı mümkün kılar. Bu şekilde havalandırma sisteminin ayarlanması gerçekleştirilebilir ve sonuç olarak daha iyi bir değerlendirme yapılabilmesi sağlanır.

Bununla birlikte CO₂ konsantrasyonu, sadece yaşam ve çalışma alanlarında gerekli bir ölçüm parametresi değildir. CO₂ dataloggerlar, endüstriyel ve tarımsal sistemlerde de kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak, ölçüm sonuçları havalandırmanın daha hızlı ayarlanmasını sağlayacağından, bir veri kaydedici, sistemin izlenmesi için basıncın alınmasına izin verir. Bazı durumlarda, hava değişimini sadece doğal yöntemlerle değil, aynı zamanda izleyici gaz halindeki enjeksiyonları kullanarak gerçekleştirmek gereklidir. Enjeksiyonların eklenmesi gerektiğinde değerlendirmek için bir CO₂ veri kaydediciyi kullanabilmek daha önemlidir.

Ölçüm sonuçlarının analizi mümkün olduğunca düzenli olarak yapılmalıdır. Bununla birlikte, özellikle CO₂ değerlerini ölçerken, hızlı bir şekilde yanıt verebilmeniz önemlidir. İyi bir veri kaydedici, standart değerler aşıldığında görsel ve akustik bir komut istemine sahiptir. Standart değerlerin girişini kendiniz yapabilir ve böylece hangi konsantrasyonun aşılmaması gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise veri depolamadır. Cihazın elektrik kaynağına bağlı olmaması veya şarj edilebilir pili olmaması durumuyla da karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda veri kaybına uğranması can sıkıcıdır ve çözülmesi uzun sürecek sorunlara yol açabilir. Elektrik kesintisi durumlarında dahi entegre veri depolama özelliği bu nedenle tavsiye edilir.

Prensipte, aşağıdaki özellikler CO₂ datalogger’a destek olur:

 • çok yüksek ölçüm aralığı
 • görsel ve akustik uyarı olanakları
 • CO₂ konsantrasyonunun detaylı gösterimi
 • ayarlanabilir kayıt değerleri
 • elektrik kesintisinde veri kaybı olmaması

Testo CO₂ dataloggerlarını çevrimiçi ortamda bulma

Testo CO₂ datalogger’ın kolay kullanımı sayesinde ideal kullanımlı bir cihaza sahip olursunuz. Profesyonel ölçümler, gaz maruziyetine dair çok iyi bir genel bakış elde edilmesini sağlar. İdeal ortam koşullarını sağlamak için, CO₂ datalogger’ı başka cihazlarla kombine kullanmak da önerilir. Bu nedenle sıcaklık için veya sıcaklık ve nem için bir veri kaydedici kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda, CO₂ ölçüm cihazları zaten ek bir sıcaklık ölçüm tesisi ile birlikte verilir.

UV değerlerine genel bir bakışa ihtiyaç duyuluyorsa, bir UV datalogger’a yatırım yapmak faydalı olabilir. Taşıma gibi hareket içeren alanlar için, bir şok datalogger da önemli ölçüm verileri sağlayabilir.

USB CO₂ datalogger – pratik destek

USB ile birlikte kullanılan CO₂ dataloggerların kullanımı özellikle etkin olabilir. Sınırsız çalışma süreleri vardır ve sadece ölçüm verilerini kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda yapılandırma dosyasını anında sağlarlar. Bu, veri iletiminde daha az çaba harcamanız gerektiği anlamına gelir. Cihaza bağlı olarak, doğrudan bir PDF raporu oluşturma seçeneğiniz vardır. Bu şekilde daha hızlı analiz yapılabilir.

USB ile birlikte kullanılan cihazın avantajları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • uzun çalışma süresi imkanı
 • kolay ve hızlı kullanım imkanı
 • PDF oluşturma imkanı