Datalogger: arka planında ne vardır

Sanayide olduğu gibi kamu sektörü ve özel sektörde de hava ile ilgili bazı değerleri ölçmek gerekebilir. Sıcaklık ve neme ek olarak, örneğin CO2 değeri de iç mekan hava kalitesi hakkında bilgi sunar. İç mekan hava kalitesinin iyi bir seviyede olmasını sağlamak için, bu değerlerin hareketinin genel olarak düzenli bir şekilde izlenmesi gerekir.

Veri kaydedicinin devreye girdiği nokta burasıdır. Belirli ürünler için en ideal koşulları test etmek için kullanılabilecek dataloggerlar da bulunmaktadır. Özellikle, sıcaklık dataloggerları sıklıkla kullanılmaktadır. USB dataloggerlar ise özellikle kolay kullanım avantajı sağlar. Ancak, daha da pratik çözümler bulunmaktadır.

Bir veya daha fazla datalogger satın almak istiyorsanız, seçim yaparken oynayabileceğiniz çeşitli faktörler vardır:

 • Cihazla hangi değerler ölçülebilir? 
 • Ölçüm değerleri ne kadar doğru?
 • Ölçümler tekrarlanabilir mi?
 • Şarj edilebilir pilin servis ömrü ne kadardır? 
 • Cihazı kullanırkenki takip masrafları nelerdir?
 • Cihaz, hangi yazılımlarla gider?

Veri izleme ve dokümantasyon için tüm ürünler

WiFi datalogger

Kolay kurulum ve çalışmalı tam otomatik sistemler.

USB datalogger

Kapsamlı ve güvenilir veri toplama.

Sıcaklık dataloggerı

Sıcaklık izleme için pratik yardımcılar.

Nem dataloggerı

Nem ve sıcaklık değerlerinin güvenilir ölçümü ve dokümantasyonu.

Basınç dataloggerı

Basınç ve diğer değerlerin detaylı izlenmesi.

CO₂ dataloggerı

Yaşam ve çalışma alanlarında gaz değerlerini ölçmek için mükemmeldir.

UV datalogger

Işık ve UV ışınlarına maruz kalmanın etkin izlenmesi ve belgelenmesi.

Çevresel izleme sistemleri

testo Saveris 1

Kesintisiz izleme – tek bir sistemle

 • Yedekli yedekleme mekanizmaları aracılığıyla çevresel parametrelerinizin otomatik, kesintisiz ve entegre dokümantasyonu
 • Yüksek derecede otomasyon sayesinde değer zinciri boyunca insan hatası kaynaklarını azaltır
 • Sapmalar durumunda – geniş kapsamlı sonuçlara yol açmadan önce zamanında müdahaleyi sağlar
 • 21 CFR Bölüm 11’in düzenleyici gereksinimlerine ve GMP Kılavuzunun AB Eki’ne dayalı denetim izi ve ERES ilkesi dahil olmak üzere GAMP 5’e göre yazılım doğrulaması
testo Saveris 1

Dataloggerlar – neden çok önemli?

Veri kaydedicilerin bir sisteme veya odalara entegre edilmeleri gerekip gerekmediği sorusu, odaların ne için kullanıldığına bağlıdır. Birçok kişi okullarda, anaokullarında ve ayrıca ofis alanlarında günlük olarak faaliyet göstermektedir. Odalar genellikle sadece çok küçük boyutludur. Yüksek konsantrasyonda CO₂, yanlış nem veya çok yüksek veya çok düşük sıcaklıkların iyi olma hali üzerinde güçlü bir etkisi olabilir. Ancak, bu değerleri kontrol etmek mümkün ise, hızlı bir şekilde cevap verebilirsiniz.. Bu nedenle bir sıcaklık ve nem dataloggerı, nem oranının özellikle yüksek veya düşük olduğunu tespit etme seçeneğini sunar. Sıcaklık çok yükseldiğinde alarm alırsınız. Bu etkili bir havalandırma planı yaratabileceğiniz anlamına gelir.

Özellikle endüstride, datalogger, günlük çalışmalarda sıcaklık ve gaz maruziyetinin sürekli kontrolünden baskı alır. Veri kaydediciyi sınır değerlerle sağlama olanağına sahipsiniz. Cihazı alırken, sınır değerleri aşıldığında size sesli bir uyarı verdiğinden emin olun. Bu, örneğin soğuk zincir için özellikle önemli olabilir.

Ölçümlerin doğruluğu, değerler açısından sadece küçük boşluklara sahip olduğunuzda, cihaz için bir rol oynar. Ürünler kolayca bozulabilir veya çok hassas olduğunda, cihazlar ofis alanlarını kontrol ederken olduğundan daha doğru ölçmelidir. Şarj edilebilir pilin servis ömrü de önemli bir özelliktir. Enstrüman artık bir güç kaynağına sahip olmasa bile veri depolama hala sağlanmalıdır.

Tam bir veri izleme sistemi özellikle pratik bir seçenektir. Verilerin doğrudan bir terminal cihazına iletilmesi için tasarlanmıştır. Bu çeşitli avantajlar sağlar:

 • değerlerin hassas kontrolü
 • zaman ve maliyet tasarrufu
 • Verilerin radyo veya Ethernet üzerinden iletimi
 • değerler aşıldığında sesli alarm

Veri kaydedici: Farklı versiyonlar

Farklı datalogger tasarımları vardır. Sıcaklık ölçümleri için datalogger kullanımı özellikle iyi bilinir ve sık görülür. Bununla birlikte, kullanımı mantıklı olabilecek başka versiyonlar da vardır. Bunlardan biri CO₂ dataloggerdır. Havadaki gaz konsantrasyonunu ölçebilir. CO₂ veri kaydedicisi, birçok kişinin çalıştığı veya öğrenm gördüğü küçük bir alanda özellikle ilgi çekici olabilir. Odaları havalandırmanın mantıklı olduğunu gösterir.

UV yoğunluğu, özellikle malların depolanması sırasında, örneğin lojistikte, kalite üzerinde etkili olabilir. Ölçüm, odalarda takılabilen bir UV datalogger kullanılarak mümkündür. UV yoğunluğu gibi, darbeler ve titreşimler de örneğin nakliye sırasında hasara neden olabilir. Şok datalogger bu alanda bu faaliyetler hakkında bilgi sağlayabilir.

 • Birden çok veri kaydediciyi kullanmak mantıklı olabilir
 • Sıcaklık, CO₂ konsantrasyonu veya şok ölçümleri mümkündür
 • Detaylı ölçüm sonuçları

Dataloggerın veri iletimi

Testo’da farklı veri kaydedicileri bulacaksınız, bu sayede ölçüm yapmak istediğiniz alanların mümkün olan en iyi şekilde donatılmasını sağlayabilirsiniz. Buradaki odak, veri analizi için önemli olan doğru ölçüm sonuçları üzerinde olmalıdır. Verilerin analiz için nasıl iletilebileceği sorusu da ilginçtir. Verilerin güvenliği ve ölçümlerin tekrarlanabilirliği de önemli bir faktördür. Veri aktarımı ve enstrümanların kullanılması söz konusu olduğunda iki farklı versiyon vardır:

USB datalogger

USB datalogger kullanımı oldukça popülerdir, çünkü çoğu durumda hızlı bir şekilde yeniden şarj edilebilir ve optimum ölçüm verisi güvenliği sağlar. Bu veri kaydedici formunda zaten bir kalibrasyon sertifikası ve bir yapılandırma dosyası var. Bu, verileri bir PDF dosyasındaki bir terminal aygıtında doğrudan üretmeyi ve sonra bunu yazdırmayı mümkün kılar. Analiz daha sonra hemen yapılabilir. Dataloggerın avantajları özellikle pratiktir

 • terminal cihazıa PDF’lerin oluşturulması
 • esnek çalışma süresi
 • kolay kullanım
 • zaten bir konfigürasyon dosyası içermesi

WiFi datalogger

Radyo datalogger başka bir olası versiyondur. Kablosuz LAN ile çalışmak, özellikle de birkaç alanı veya daha büyük alanları kontrol etmek için veri ölçümü kullanmak istediğinizde mantıklı olabilir.  Veriler, seçilen bir terminal cihazına iletilir ve tüm bölgelere göz kulak olabilirsiniz. Bu, hem zaman hem de maliyet tasarrufu anlamına gelir.