Salgın riskine karşı tesislerinizde ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Corona virüsünün gündemde olduğu şu günlerde hızla alınması gereken önlemler için ateş tespitinde kullanılacak termal kameralarımız, iç ortam kalitesi (CO2/nem/sıcaklık) ölçüm cihazlarımız ve havalandırma sistemlerinin iyileşmesini sağlamak için hava hızı ölçüm cihazlarımızla her zaman yanınızdayız.

Okul, AVM, otel, restoran, hastane, fabrika gibi tesislerinizi açarken şu soruların cevaplarına birlikte bakalım:

  Salgında hızlı önlem için termal kamera neden önemlidir? 

 Salgında nem/sıcaklık/CO2 ölçümü neden önemlidir?

 Salgından korunmada havalandırma sistemlerinin kontrolü neden önemlidir?

Ateş ölçümünde termal kamera ve infrared termometrelerde dikkat edilmesi gerekenler

 

Okullarda salgın riskine karşı yapılması gereken ölçümler

Okullar açılmadan önce, pandemi döneminde yapılması gerekenlerin başında gelen ve en kritik olan ölçümlerden biri, öğrencilerin ve çalışanların okula alınmadan önce mutlaka ateşlerinin ölçülmesidir. Mümkünse tek tek veya 5’li 10’lu gruplar halinde genel tarama yapılmalı ve bulaşma riski mümkün olduğunca minimize edilmelidir.

Bir diğer husus ise ateş ölçümü kadar kritik olan iç hava kalitesi, yani CO2/nem/sıcaklık/hava hızı ve mümkünse lux/UV parametrelerinin ölçümüdür.

Bu parametreler, sadece salgın sürecinde değil, her zaman izlenmesi gereken değerlerdir. Öyle ki ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers; Std. 62.1), salgın riskine karşı okullar açılmadan önce yapılması gerekenlerle ilgili pek çok çalışma ve bilgilendirme yapmıştır. Bu bilgilendirmeler içerisinde en temel kriter, yukarıda bahsi geçen parametrelerdir.

Daha önce yapılan araştırmalar da, CO2 ve nem/sıcaklık değerlerinin istenilenden yüksek olduğu şartlarda, öğrenme kapasitesinin azaldığını, dikkatin dağıldığını göstermektedir. Salgınla ilgili kısmı ise; CO2 değerinin yüksek olmasının, ortam içerisindeki virüs sayısı ile doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir. Yani ortamdaki CO2 değeri ne kadar yüksekse, bulaşma riski de bir o kadar yüksektir (1). Ayrıca nem ve sıcaklık değerlerinin 40-60%RH ve 23-30°C aralığında olması gereklidir. Nem değerinin istenilen aralıkta olmasının, partiküllerin (virüs) yere düşerek bulaşma riskini azalttığı kanıtlanmıştır (2).

Covid-19 partikülünün “nano” boyutta olan parçacıklarının akciğere ulaşması çok kolaydır. Bundan dolayı, mümkünse ortam içerisinde nanopartikül ölçümü yapılması da çok önemlidir.

Whitepaper: CO2 izleme ve iç hava kalitesi

 

        İndirin

Salgında hızlı önlem için termal kamera neden önemlidir?

Salgında nem/sıcaklık/CO2 ölçümü neden önemlidir?

Salgından korunmada havalandırma sistemlerinin kontrolü neden önemlidir?

Detaylı bilgi

Enfeksiyon için önemli gösterge, genellikle ateş olarak bilinen artan vücut sıcaklığıdır. Artan vücut sıcaklığını en hızlı şekilde alın bölgesinden termografi yani termal kameralar ile tespit edebilirsiniz. Bireyleri ayrı ayrı değil, topluluk halindeyken de incelemek için en uygun, en sağlıklı, en hızlı, en tasarruflu seçim termal kamera olacaktır.

Ayrıca Testo termal kameralarını sadece salgın için değil sonrasında bünyenizde bulunan tesisat bakımı, elektrik bakımı, bina izolasyonu gibi pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi

Enfeksiyonun bulaş hızı nem ve sıcaklıkla doğru orantılıdır. Bakteri, virüs vb. mikroorganizmaların, %40-%60 bağıl nem aralığında daha az üredikleri saptanmıştır. Aşırı kuru koşullar solunan partikülleri akciğerdeki yakalama görevi olan mukoza örtüsünü kurumasına sebep olacağı için tercih edilmemelidir. Yüksek sıcaklık ile %60’dan daha fazla nem hastanın terleyerek enfeksiyon bulaşmasına da ayrıca sebep olabilir.* (*TMMOB MAK. MÜH. ODASI “Coronavirüs ve salgın hastalıkların HVAC sistemleriyle ilişkisi” yazısından alınmıştır).

Bu belirtilen nedenlerden dolayı ortam içerisindeki nem/sıcaklık ölçümü ve kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Ayrıca ortam içerisindeki CO2 değerinin sürekli izlenmesi insan sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır.

Detaylı bilgi

Virüs, bulaşıcı hastalığı olan kişinin aksırması ile hem doğrudan hem de havadan yayılır. Yayılma hızını düşürmek için optimum sıcaklık, nem ve personel ile hastaların sağlığını koruyacak özellikte bir hava akımı sağlanmalıdır. Herhangi bir binanın havalandırma sistemi düzenlenirken havalandırma kanallarının ve fanların büyüklüklerinin ve kanallardaki hava akım hızlarının doğru hesaplanması bu anlamda büyük önem taşır.

AVM, iş merkezleri, rezidans, otel, sinema gibi merkezi klima sistemi kullanılan binalarda, ısı ekonomisi açısından karışım havası (egzoz havası ile taze havayı karıştırarak sisteme gönderen) kullanılmaktadır. Bulaşıcı ve salgın hastalık vb. riskler nedeniyle bu tür konfor klima ve havalandırma sistemlerinde %100 taze havayla çalışacak şekilde uygulama yapılmalıdır. Bu uygulamaları yaparken de doğru hava akımının olup olmadığı sürekli test edilmelidir.

Temassız sıcaklık ölçüm cihazları ile (termal kamera veya termometre ile tarama yaparken) ölçülen sıcaklıkların yorumlanmasında sorun mu yaşıyorsunuz?

Ateş riski altındaki kişileri nasıl tespit edebilirsiniz?
Enfeksiyon için önemli bir gösterge, genellikle ateş olarak bilinen artan vücut sıcaklığıdır. Termografi, artan sıcaklık için bireyleri sadece ayrı ayrı değil; aynı zamanda topluluk halindeyken incelemek için de ideal bir yöntemdir. testo FeverDetection özelliği, kişilerin bağıl vücut sıcaklığını veya “sağlıklı” insanlar (normal vücut ısısına sahip) ve “potansiyel olarak hasta” insanlar (artan vücut ısısına sahip) arasındaki sıcaklık farkını tespit edebilir. Sıcaklık yüzde ölçülür ve belirli bir sınır değerini aşarsa bir alarm tetiklenir. Bu, vücut ısısı yükselen kişilerin hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesine ve daha kesin tıbbi muayene için izole edilmesine olanak tanır.

Dokümana Git