Salgına karşı önlem almada iç hava kalitesi ve konfor ölçümleri

Salgın riskine karşı önlem alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı parametreler bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak; iç hava kalitesi, türbülans, sıcaklık, nem, konfor düzeyi, iklimlendirme, ışık, UV verilebilir.

İç hava kalitesi

Daha fazla bilgi

Yaşanan pandemi sürecinde Covid-19 virüsünün yayılmasını önlemek için alınan tedbirlerin başında ortam içerisindeki nem/sıcaklık/CO2 takibi gelmektedir. Bilindiği üzere 21-24 °C aralığında ve 46-60 %RH bandındaki değerlerde virüsün yayılma etkisi daha da azalmaktadır. CO2 değerinin temiz hava şartları gereği 300 ppm’in üzerinde olmamasına da dikkat edilmelidir. Bu değer izlenerek ortam havalandırılması organize edilmelidir; keza yoğun CO2 içeren ortamda virüs, karbondioksite tutunarak akciğerlerimize kadar inebilmekte*. Bu bağlamda bu parametrelerin ortam içerisinde ne seviyede olduğunu sürekli kontrol altında tutmalıyız. Testo ölçüm cihazlarımızla sizlere yardımcı olabiliriz (*ISHRAE Covid-19 guidance document).

Türbülans ölçümü

Daha fazla bilgi

Pandemi sürecinde havalandırma tesisatların önemi bir kere daha vurgulanmış oldu. Doğru akış yönü ve doğru hava miktarı için ölçüm yapılması şarttır. Bu kapsamda özellikle ortam içerisindeki hava hızını türbülans probu ile rahatlıkla ölçebilirsiniz. EN ISO 7730 ve ASHRAE 55 standartları gereği en doğru ölçümü yapabilirsiniz.

Sıcaklık ve nem

Daha fazla bilgi

Pandemi döneminde olmazsa olmaz ölçülmesi ve kesinlikle belirli limitler arasında olması gereken parametrelerden biri de ortam sıcaklık/nemidir ve düzenli kontrol edilmesi gerekmektedir. 21-24 °C aralığında ve 46-60 %RH bandındaki değerlerde virüsün yayılma etkisi daha da azalmaktadır.

Konfor düzeyi

Daha fazla bilgi

Normalleşme sürecine girilen günlerde ofis ortamlarında, çoklu çalışma alanlarında nem/sıcaklık/hava hızı/radyan ısı/lux ölçümleri daha da önem arz etmeye başladı. Bu bağlamda kişilerin üstlerindeki kıyafetten tutun çalışma şekillerine kadar belirlenmiş program ile sorunsuz sonuçlar alabilirsiniz. Bu ölçümler EN ISO 7730 ve Ashrae 55’e göre yapılmaktadır.

İklimlendirme

Daha fazla bilgi

Özellikle DIN1946-4 ameliyathane tasarımı için uygun basınç/nem/sıcaklık/hava hızı ölçümü gibi gerekli olan parametreler için standarta uygun modellerimizle yardımcı olabiliriz. Ashrae standartı 170’ e göre hız/nem/sıcaklık ölçümlerinde yardımcı olabiliriz. EN ISO 12599 ve Ashrae 111’ göre hvac ölçümlerinde yardımcı olabiliriz.

Işık ve UV

Daha fazla bilgi

Uv ışınları bilinen iyi dezenfektan maddelerinin başında gelmektedir. Covid-19 önemleri kapsamında UV-C lambalarla virüs ile mücadelede hızlı ve etkin sonuçlar alındı. Sistemin ozon ya da UV (UV ışınları canlı mikroorganizmaları öldürür, ancak bu mikroorganizmaların protein yapıları hava içinde kalır. Bunlar HEPA filtrelerde tutulur. HEPA filtreler, canlı olsun olmasın bütün partikülleri tutar) ile desteklenmesi de düşünülmelidir. UV kullanımı oldukça kritiktir; keza belirlenen limitlerin üzerinde UV birikmesi olduğunda kansere yol açabilmektedir.

 

Fabrika, hastane, avm gibi insanlar tarafından yoğun olarak kullanılan yerler için uygundur. Binalardaki iklim sıcaklığı ve hava akışını düzenleyen bu sistem uygun değerlerde sabit tutulursa küf, mantar, virüs gibi zararlı organizmaların havada olmamasını sağlar. Radyonun etkisi, kullanılan lambanın gücüne ve lambanın yüzeyden olan uzaklığına bağlıdır. Radyasyon etkisi ne kadar yüksek ve uygulama ne kadar uzun tutulursa etki o kadar büyük olur. Yüksek miktardaki UV ışınlarının DNA hasarı, göz hasarı ve deri kanseri gibi olumsuz sonuçları da vardır. Bundan dolayı UV değerlerinin izlenmesi gerekmektedir.
Radyasyon etkisi yada yoğunluğu (µW or mW) lambanın yüzey üzerine (cm² or m² ) etkisini gösterir.
testo 160 THL ile uzaktan izleme yapabilir, limit aşımlarında uyarılar alabilirsiniz.