Sıcaklık ölçüm cihazları ve termometreler

Kesinlikle sıcaklıktan daha önemli bir ölçüm parametresi yoktur. Bununla her gün karşılaşıyoruz ve çoğu insanın belirli durumlarda tam olarak doğru sıcaklığın ne olduğu konusunda bireysel tercihleri var. İşte en büyük problem de burada yatıyor: İnsanlar sadece sıcaklığı hissediyorlar.
 
Ancak, objektif ve karşılaştırılabilir sonuçlar için sıcaklık ölçüm cihazları kullanılmalıdır. Spesifik uygulamaya bağlı olarak, Testo’da bu amaç için farklı termometreler, sıcaklık ölçerler veya dijital termometreler bulacaksınız.

Sıcaklık ölçümü için ölçüm cihazları

İnfrared termometre

Ürünlere git

Sıcaklıkları uzaktan temassız olarak güvenli ve hassas bir şekilde ölçer.

Yüzey sıcaklığı ölçüm cihazları

Ürünlere git

Yüzey sıcaklıkları için sabit veya değiştirilebilir problu sıcaklık ölçüm cihazları.

Hava sıcaklığı ölçüm cihazları

Ürünlere git

Hava sıcaklıkları için hassas sıcaklık ölçüm cihazı.

Batırma tip termometre

Ürünlere git

Katı veya yarı katı maddelerdeki sıcaklıkları ölçer.

Daldırma tip termometre

Ürünlere git

Sıvılarda sıcaklık ölçümü için. Agresif akışkanlarda da kullanılabilir.

Sıcaklık etiketleri

Ürünlere git

Sıcaklığı görünür hale getirir. Servis, inşaat işçiliği ve ısıtma teknolojisi için ideal.

Termal kameralar

Ürünlere git

Sıcaklık ölçüm cihazının son derece ekonomik alternatifi.

Sıcaklık dataloggerı

Ürünlere git

Sıcaklık izleme için pratik yardımlar.

Nerede sıcaklık ölçmek istiyorsunuz?

Uygulamada sıcaklık ölçüm cihazları

Sıcaklık ölçüm cihazları ve dijital termometrelerin uygulama alanları çok yönlüdür. En önemlileri:

  • Gıdalarda örnekleme kontroller
  • Gıda nakliyelerinde sıcaklık izleme
  • Şöminelerde / baca gazı borularında baca gazlarının iç akışında sıcaklık ölçümü
  • Farklı hava sıcaklıklarının ölçümü
  • Kaynak işlerinde ön ısıtma sıcaklığının kontrolü için yüzey ölçümü
  • Dağlama süreçlerinde sıcaklığın muhafazası için kimyasal çözeltiler içinde daldırmalı ölçüm
  • Makine mühendisliğinde yatak ve dişlilerdeki sıcaklığın yüzey ölçümü

Akıllı telefon tarafından çalıştırılan termometreler

Akıllı telefonunuz için kompakt ölçüm cihazları

Önemli tüm ölçüm görevleri için çok yönlü cihazımız. Akıllı Problar ailesinin üyeleri sadece sıcaklık ölçüm cihazları değildir. Basınç ve akış ölçüm cihazları da komple olarak testo Akıllı Problar App ile kullanılabilen bu inovasyonlara dahildir. testo Akıllı Problar havalandırma seti ile havanın sıcaklık, hız ve nemini ölçer ve hacimsel debileri hesaplarsınız. İklimlendirme ve havalandırma sistemleri için ideal.

Sıcaklık ölçümü ve sıcaklık izleme için öneriler ve ipuçları

Bir sıcaklık ölçüm cihazı aslında ilk adımı atmış olur. Ancak sıcaklıklar ı gerçekten etkili ve hassas ölçmek için birkaç hususa dikkat etmelisiniz.

Sıvılarda sıcaklık ölçümü

Sıcaklık ölçüm cihazınızda probun daldırma derinliğini prob çapının 10 ila 15 katı kadar seçin. Bu, ölçüm hatalarını azaltır. Ek olarak sıvıyı ölçüm sırasında hareket halinde tutmanız da ölçüm sonuçlarının doğruluğuna katkı sağlar.

Yüzey ölçümü

Bunun için prob kafası yüzeye yerleştirilir. Burada hem prob kafası oturma yüzeyinin hem de ölçüm nesnesinin engebesiz olmasına dikkat edilmelidir, aksi halde ölçüm hatalı olabilir.

Dijital termometre ile hava ölçümü

Hareketli havanın bir sıcaklık ölçüm cihazı ile ölçümünde ölçüm probunun ölçülecek ortama tutulması yeterlidir. Özel yapı şekli sayesinde hava probu çok kısa bir tepki süresine sahiptir. Ölçüm sırasında probu havada 2 – 3 m/s hareket ettirerek ölçüm sonucunu optimize edebilirsiniz.

Testo’nun diğer ölçüm cihazları

Sıcaklıkları kaydetmek

Tek başına bir sıcaklık ölçüm cihazının yeterli olmadığı uygulamalar vardır. Örneğin sıcaklıkların sürekli olarak ölçülmesi ve ölçüm değerlerinin güvenilir bir şekilde kaydedilmesi gerektiğinde. O zaman sıcaklık veri kaydedicileri devreye girer. Sıcaklık izleme için optimal uygun olarak bu küçük yardımcılar dünya çapında kalite sorumluları ve tesis yöneticilerinin işini her gün biraz daha kolay hale getirir.

Transmitter

Sıcaklık ölçüm değerlerinin bina otomasyonuna eksiksiz olarak entegre edilmesi gerektiğinde sıcaklık transmitterleri talep görmektedir. Bir sıcaklık ölçüm cihazı gibi önce sıcaklığı ölçerler – ancak daha sonra ölçüm değerlerini, belirli proseslerin kontrolü için işleme alınabilen elektrikli birim sinyaline dönüştürürler.

Yüzey sıcaklıklarını ölçmek

Sıcaklık ölçümünün geniş spektrumunda yüzey sıcaklığı ölçümü özel bir öneme sahiptir. Bir yüzey sıcaklığı ölçüm cihazı sadece endüstri, işçilik veya tesis yönetiminde kullanılmaz. Bu ölçüm yöntemi ayrıca ve özellikle gıda sektöründe en yaygın olanlardandır. Sonuçta yüzey sıcaklığı ölçümü üzerinden gıdaların kalitesine ilişkin noktasal kontroller hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Yüzey sıcaklığının hassas bir ölçümü genellikle iç sıcaklığın daha karmaşık bir ölçümünü gereksiz kılar.