Kaçak ölçer ile sızıntı arama

Bir sızıntı, çeşitli borularda ciddi hasarlara neden olabilir. Bu nedenle, arıza korumasını iyileştirmek ve yasal gereklilikleri karşılamak için gerekli testleri uygun basınç ölçüm cihazı ile gerçekleştirmelisiniz. Hızlı kaçak tespiti söz konusu olduğunda Testo kaçak dedektörü doğru araçtır.

Burada, günlük işlerinizde size destek olacak güvenilir ölçüm ve algılama cihazları bulacaksınız. Basınç ve kaçak ölçerler DVGW testinden geçmiştir ve gaz borularının boru hacmini otomatik olarak belirler. Belirtilen direktiflere dayalı net ölçüm menüleri ile süreçte desteklenirsiniz. Bu, su ve gaz borularını test etmenizi kolaylaştırır.

Aşağıdakiler kaçak tespit cihazı ile gerçekleştirebileceğiniz önemli ölçümlerden bazılarıdır: 

 • sızdırmazlık testi,
 • yük testi,
 • hizmet elverişliliği testi.

Gaz kaçak dedektörleri

Soğutucu gaz kaçak dedektörleri

Basınç/gaz kaçak dedektörleri

Sızdırmazlık ve kaçak

Kaçak ölçümü

Su kaçağı/sızıntı tespiti

Ortam CO ölçümü

Kaçakları tespit ettiğinizde, kaçak ölçer hızlı ve hassas bir kontrol ölçümü sağlar. Gaz kaçağı tespit cihazı bu amaç için entegre bir pompaya sahiptir. Metan ve propan gibi ortam havasındaki gazları hızlıca tespit eder ve gaz kaçağının konumunu belirler. Mutlak basınç ölçüm cihazının göstergesinde gaz konsantrasyonu basitleştirilmiş çubuk biçiminde gösterilir. Sınır değerler aşıldığında cihaz bir uyarı oluşturur.

Mutlak basınç ölçüm cihazı özellikle portatif biçimde olduğundan kullanışlıdır. Diğer güvenilir kaçak dedektörleri gibi, bu cihaz da +/- 3 HPA doğruluğu ile ölçüm yapar. Akış ölçümleriyle birlikte test edilecek mutlak basıncın dengelenmesini de sağlar. Gerektiğinde, barometrik hava basıncını hizalamak için deniz seviyesinin üzerindeki yüksekliği değiştirebilirsiniz. Bu, ölçüm cihazının hassas bir barometrik yükseklik ölçümü gerçekleştirebildiği anlamına gelir.

Doğal gaz boruları üzerindeki kaçaklar bir gaz kaçak dedektörü ile güvenilir bir şekilde tespit edilebilir. Bu tespit, kılcal çatlakların oluşması veya contaların kullanılamaz hale gelmesi beklendiğinde özellikle önemlidir.

Bir kaçak tespit cihazının kullanılmasıyla, hem konumu hem de sızıntı oranını belirlemenize yardımcı olacak kesin bilgileri elde edersiniz.

Elbette, kaçak tespiti için ilgili tüm aksesuarlarla birlikte Testo cihazlarına sahip olursunuz, böylece spesifikasyonlara göre boru tesisatı testi için eksiksiz bir paketle donatılmış olursunuz:

 • yüksek basınç probu,
 • yüksek basınç bağlantısı,
 • Y-dağıtıcısı,
 • besleme üniteli sistem çantası,
 • varsa, diğer aksesuarlar.

Güvenilir, hedeflenmiş kaçak tespiti

Bir su veya gaz borusu belli bir süre sonra sızıntı yapabilir. Kanun tarafından şart koşulan kaçak testlerini gerçekleştirirken, burada kaçak dedektörünü güvenilir bir manifold olarak kullanarak binada güvenliği arttırırsınız.

Ölçüm cihazı birçok alanda kullanılabilecek önemli bir araçtır ve kullanımı çok kolaydır. Süreç, bir döner düğme aracılığıyla duyarlılığın ayarlanmasından ibarettir, böylece kullanıcılar sızıntının ortaya çıkmasından hemen önce durumu fark edebilirler. Esnek ölçüm probuyla erişilmesi zor alanları bile kontrol edebilirsiniz. Uyarı sinyali için genellikle iki seviye vardır: 

 • 200 ppm CH4’ten itibaren sesli bir uyarı ve sarı bir görsel sinyal vardır, 
 • 10.000 ppm CH4’ten itibaren görsel sinyal kırmızıya döner.

Kaçak tespit cihazı için uygulama alanları ve aksesuarlar

Yenilikçi Testo basınç ve kaçak ölçüm cihazları, gaz ve su borularının kullanıcı odaklı ve güvenilir bir şekilde test edilmesini oldukça kolaylaştırır. Soğutucu gaz kaçağı dedektörü, soğutma teknolojisi alanında kaçak tespitine destek olur. Bu cihaz, en yaygın kullanılan soğutucu gazları hızlı bir şekilde algılar ve küçük sızıntıları keşfeder. Basınçlı hava kaçağı tespit cihazı uygun bir yüksek basınç probu ile çalışır.

Kaçaklar nasıl tespit edilir – yasal gereklilikler ve hassas cihazlar

Testo’nun yenilikçi kaçak dedektörü zorunlu DVGW testinden geçen contaya sahiptir. Ayrıca, basınç ve kaçak ölçüm cihazı için gerekli aksesuarları da birlikte verilir: sistem kasası, besleme modülü, konnektör bloğu, hortum, test pompası, adaptör ve diğer ögeler. Bunlar, sızıntı ölçümlerini doğrudan gaz kazanı üzerinde gerçekleştirmenizi sağlar.

Gaz borusu testlerinde bu tür kaçak dedektörü için kullanılan tipik uygulamalar şunlardır: 

 • sızdırmazlık ve yük testi (TRGI 2008 uyarınca),
 • gaz borularının servis kolaylığı testi,
 • boru hacminin otomatik belirlenmesi,
 • LPG ve atık su borusu testi.

Kaçak dedektörü ve ilgili test cihazları

Testo’nun kaçak dedektörlerinin faydalı özelliklerinin, belirtilen direktiflere ve açık menü kılavuzuna uygun olduğu görülür. Bu, gaz boruları ve diğer konumlarda gerekli testleri yürütmeyi kolaylaştırır. Basınç ve sızıntı ölçer otomatik bir sızdırmazlık testi gerçekleştirir ve böylece sizin çaba harcamanıza gerek kalmaz.

Vakum göstergesi üstün hassasiyeti ile yüksek puanlar alır. Bluetooth üzerinden çalışan testo 552 dijital vakum ölçer, bir soğutma sistemi veya ısı pompasının test edilmesi gerektiğinde kullanılabilir. testo 552 basıncı ölçer ve buharlaşma sıcaklığını otomatik olarak hesaplar. Basit çalışma mantığı, kullanışlı tek hortum bağlantısı ve yüksek çözünürlüklü, okunması kolay renkli ekran ile desteklenir. Buna ek olarak, ölçüm verilerini önceden kurulmuş olan bir müşteri klasöründe saklayabilir ve böylece belgelerin anlaşılır bir şekilde düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Klasik kaçak tespit cihazının yüksek hassasiyeti, kaçak tespitinde ve sızıntının ne kadar ciddi olduğunu test etmede size yardımcı olur. Bunun için aşağıdaki sensörler ile donatılmıştır: 

 • bir akış hızı sensörü,
 • bir mutlak basınç sensörü,
 • iki fark basınç sensörü.